Ciklotimija

Ciklotimija

Ciklotimija priskiriama nuolatiniams nuotaikos sutrikimams. Šis sutrikimas prasideda jaunystėje ir tęsiasi ilgai, nors gali būti mėnesius trunkančių normalios nuotaikos periodų. Asmenys šiuos nuotaikos svyravimus paprastai nesieja su gyvenimo įvykiais. Be ilgalaikio stebėjimo ar gero ankstesnio periodo apibūdinimo diagnozuoti šį sutrikimą gana sunku. Kadangi nuotaikos svyravimai yra gana lengvi, o nuotaikos pakilimo periodai būna malonūs, ciklotimija sergantys žmonės retai kreipiasi į medikus. Serga vienodai vyrai ir moterys. Rizika sirgti ciklotimija per yra 0,4-3,5 %. Apie 30 % pacientų sergančių ciklotimija vėliau išsivysto manijos epizodas arba depresija.

Diagnostika
Esminis diagnostikos požymis yra nuolatinis nuotaikos svyravimas, apimantis daug lengvos depresijos arba lengvo pakilumo periodų, kurių nė vienas nėra pakankamai aiškus arba užsitęsęs, kad būtų galima nustatyti bipolinį afektinį sutrikimą arba pasikartojantį depresinį sutrikimą. Nuotaika gali pasikeisti iš depresijos į maniją per kelias dienas ar kelias savaites. Kartais nuotaikos kitimai gali būti net kas kelias valandas. Jei asmuo yra hipomanijos būsenoje miegas būna trumpas, o depresijos – “negali atsikelti iš lovos”. Asmenys yra linkę patys “gydytis” alkoholiu, nelegaliai gautais vaistais. Per mažiausiai dviejų metų ligos periodą gera, be simptomų būsena pacientui gali trukti neilgiau kaip 2 mėnesius. Šis sutrikimas dažnai būna pacientų, sergančių bipoliniu afektiniu sutrikimu giminėms. Kai kuriems asmenims, sergantiems ciklotimija, vėliau pasireiškia bipolinis afektinis sutrikimas. Šis sutrikimas gali išlikti visą gyvenimą, laikinai arba visam laikui praeiti arba pereiti į sunkesnius nuotaikos sutrikimus, atitinkančius bipolinio afektinio sutrikimo arba depresinio sutrikimo kriterijus.
Gydymas
Pacientai retai gydomi vaistais. Jei kreipiasi gydytis, gali padėti litis arba grupinė psichoterapija. Gydytis ligoninėje nereikia.

1. Tarptautinė ligų klasifikacija (TLK-10). 1992.
2. Saunders` pocket essentials of psychiatry. Puri B.K. London. 1995.
3. Bipolar affective disorder. Etiology and treatment.
Walden. J., Grunnze H. Thieme. New York. 2000.