Pogimdyminė depresija

Pogimdyminės depresijos rizikos faktoriai yra stresas prižiūrėti kūdikį, vienišumas, pagalbos trūkumas. Pirmą kartą gimdžiusioms moterims depresija dažnesnė dėl nesuvokiamo motinystės vaidmens ir galimo socialinio bei psichologinio jausmo. Kiti rizikos faktoriai: nėra socialinės ar vyro pagalbos, nutrūko ryšys su svarbiais asmenimis, vedybinio gyvenimo sunkumai. Pogimdyminę depresiją gali sukelti stresas gimdymo metu, nesantuokinis gimdymas, dvynių gimimas.
Iki 85 % motinų po gimdymo jaučia depresiją. Ji prasideda pirmosiomis dviem savaitėmis, dažniausiai 3-7 -ją dieną po gimdymo. Dažniausi nusiskundimai yra nemiga, nerimas, verksmingumas, galvos skausmas, dirglumas, pasikeitęs apetitas ir padidėjęs jautrumas. Paprastai pogimdyminė depresija veiklą mažai sutrikdo ir ji pamažu savaime per 2 savaites-3 mėnesius išnyksta. Dažniausiai tokias moteris pakanka nuraminti ir suteikti psichologinę pagalbą. Ūmesnė ir ilgesnė depresija būna 5-20 % gimdžiusių moterų. Tokia depresija gali išryškėti per pirmuosius 6 mėnesius po gimdymo. Depresiją gali paskatinti socialinis izoliuotumas, artimųjų išvykimas. Būklę dar pablogina motinos mintys apie tai, kad nesugebės prižiūrėti vaiko. Dėl šių minčių ir nepasitikėjimo savimi atsiranda neadekvatumo jausmas, nesugebama susitelkti, atitolstama nuo socialinės veiklos, prasideda anoreksija ar didėja kūno masė, nebesidomima kasdiene veikla. Šis jausmas gali pasipildyti abejingumu ar pykčiu kūdikiui, kartais galinčiais sukelti pavojų jo sveikatai. Sergant pogimdymine depresija, somatinių nusiskundimų, ypač virškinimo trakto sutrikimų, būna gerokai mažiau. 2/3 tinkamai gydomų pacienčių pasveiksta per metus.

Įtaka vaikui
Ankstyva tėvų šiluma ir teigiamos emocijos yra labai svarbios naujagimio elgsenai bei raidai. Depresijos apimta motina gali atsiriboti nuo naujagimio, nesirūpinti juo, nesuvokti vaiko poreikių. Motinos įtaka vaikui gali išryškėti vėliau. Persirgusių depresija motinų vaikai yra labiau negatyvūs jų atžvilgiu, kaprizingesni, ryškesni jų pažinimo trūkumai lyginant su sveikų motinų vaikais.

Diferencinė diagnostika
Pogimdyminio laikotarpio fiziologinių ir patologinių pokyčių požymiai yra panašūs į depresiją. Dėl gimdant netekto didelio kraujo kiekio gali būti nuovargis, dėl vaiko priežiūros naktį gali sutrikti miegas. Silpnumas, iniciatyvos stoka, nepastovi nuotaika, kūno masės didėjimas gali pasireikšti sutrikus skydliaukės funkcijai. Laikinas hipotiroidizmas būna 4-7 % gimdžiusių moterų, dažniausiai išryškėjantis 4-6-ąjį mėnesį po gimdymo. Pogimdyminę depresija reikia skirti nuo kankorėžinės liaukos, antinksčių veiklos ir kitų endokrininių sutrikimų, infekcijų sukeliamų požymių.