Šizotipinis sutrikimas

F21     Šizotipinis sutrikimas

 Sutrikimas, kuriam būdingas ekscentriškas elgesys ir mąstymo bei afekto anomalijos, kurie primena sutrikimus, konstatuojamus schizofrenijos  metu, nors jokios sutrikimo stadijos metu nepastebima aiškių ir būdingų schizofreninių anomalijų, nėra dominuojančių ar tipiškų požymių, bet gali būti bet kurie iš šių:

a) neadekvatus ar susiaurėjęs afektas (individas atrodo abejingas ir vienišas);

b ) elgesys ir išvaizda savotiški, ekscentriški ar keisti;

c) silpnas ryšys su kitais individais, socialinio atsiribojimo tendencija;

d) keisti įsitikinimai arba magiškas mąstymas, veikiantis elgesį, ir neatitinkantis subkultūros normų;

e) įtarumas ar paranoidinės idėjos;

f) įkyrumas be vidinio pasipriešinimo, dažnai su dismorfofobiniu, seksualiu ar agresyviu turiniu;

g) neįprasti suvokimo pojūčiai, tarp jų somatosensorinės (kūno) ar kitos iliuzijos, depersonalizacija ar derealizacija;

h) neaiškus, metaforiškas, smulkmeniškas ar stereotipiškas mąstymas, pasireiškiantis keista kalba ar kitais būdais, be žymios inkoherencijos;

i) atsitiktiniai, trumpalaikiai, pusiau psichoziniai epizodai su ryškiomis iliuzijomis, klausos ar kitokiomis haliucinacijomis ir panašiomis į kliedesį idėjomis, kylančiomis be egzogeninės provokacijos.

Šio sutrikimo eiga lėtinė, svyruojanti. Kartais jis progresuoja į aiškią schizofrenija. Nėra aiškios pradžios, jo atsiradimas bei eiga panašūs į asmenybės sutrikimą. Dažniau pasitaiko individams, tarp kurių giminių yra sergančių schizofrenija, ir manoma, kad tai schizofreninio genetinio “spektro” dalis.

Diagnostika

Šios diagnozės nerekomenduojama plačiai vartoti, todėl, kad ji nėra aiškiai atribota ir nuo paprastosios schizofrenijos, ir nuo schizoidinių ar paranoidinių asmenybės sutrikimų. Jei šis terminas vartojamas, trys ar keturi tipiški požymiai, išvardinti anksčiau, turi būti nuolat ar epizodiškai mažiausiai dvejus metus. Individui niekad neturi būti nustatyta schizofrenijos kriterijų. Schizofrenija tarp pirmos eilės giminaičių padidina šios diagnozės tikimybę, bet tai nėra būtina sąlyga.

Apima:   ribinę schizofrenija,

latentinę schizofrenija,

latentinę schizofreninę reakciją, prepsichozinę schizofrenija, pseudoneurozinę schizofrenija, pseudopsichopatinę schizofrenija, schizotipinj asmenybės sutrikimą.

Išskyrus: Asperger’io sindromą (F84.5),

schizoidinio tipo asmenybės sutrikimą (F60.1).