Kliedesinis sutrikimas

Šiai sutrikimų grupei būdinga arba vieno kliedesio atsiradimas, arba kompleksas giminingų kliedesių, kurie trunka ilgai, o kartais visą gyvenimą. Kliedesiai yra įvairaus turinio. Dažnai – tai persekiojimo, hipochondriniai ar didybės kliedesiai, bet jie gali būti susiję su bylinėjimusi ar pavydu, ar gali išreikšti įsitikinimą, kad jo kūnas yra išsigimęs, kad jis skleidžia blogą kvapą, yra homoseksualas. Dažniausiai kitos psichopatologijos nėra, bet gali retkarčiais pasireikšti depresija, o kartais pasitaiko uoslės, lietimo haliucinacijų ir atsitiktinės trumpalaikės klausos haliucinacijos, ypač vyresnio amžiaus ligoniams.

Prasideda vidutinio amžiaus žmonėms, bet kartais, ypač kai yra įsitikinimas, kad jo kūnas išsigimęs, gali būti ir jaunam individui. Be veiksmų ir elgesio, tiesiogiai susijusių su kliedesiu ar kliedesių sistema, afektas, kalba ir elgesys išlieka normalūs.

Diagnostika

Esminis ar vienintelis klinikinis požymis – kliedesiai. Šie sutrikimai turi pasireikšti mažiausiai 3 mėn. ir turi būti aiškiai susiję su asmenybe, o ne su subkultūra. Protarpiais depresijos simptomai ar net visiškai susiformavęs depresijos epizodas (F32.-) pasireikšti gali, tačiau svarbu, kad kliedesiai konstatuojami netgi nesant nuotaikos sutrikimų. Neturi būti jokių smegenų ligos požymių, jokių (tik atsitiktinės) klausos haliucinacijų ir šizofrenijos simptomų (poveikio kliedesių, minčių perdavimo ir kt.).