Ūmus polimorfinis psichozinis

Ūminis polimorfinis psichozinis sutrikimas be schizofrenijos simptomų F23.0

Ūminis psichozinis sutrikimas, kurio metu haliucinacijos, kliedesiai ir suvokimo sutrikimai yra aiškūs, bet labai kintantys dienų ar net valandų bėgyje. Taip pat dažnai pasitaiko emocinis sumišimas su intensyviu trumpalaikiu laimės ir ekstazės ar nerimo ir dirglumo pojūčiais. Toks polimorfinis ir nestabilus, besikeičiantis ligos vaizdas yra būdingas, nors kartais gali pasireikšti afektinių ar psichozinių sutrikimų simptomų, bet jie neatitinka manijos epizodo, depresijos epizodo ar schizofrenijos kriterijų. Šis sutrikimas dažniausiai prasideda labai staiga (per 48 val.) ir simptomai greitai išnyksta. Daugumoje atvejų nėra aiškaus jį sukeliančio streso. Jei simptomai tęsiasi ilgiau kaip tris mėnesius, diagnozę reikia keisti (tinkamiausia būtų – nuolatinis kliedesinis sutrikimas ar kitas neorganinis psichozinis sutrikimas.

Diagnostika

Tiksliai diagnozei:

  1. a)pradžia turi būti staigi (nuo nepsichozinės būsenos iki aiškios psichozinėsbūsenos per dvi savaites ir mažiau); b)turi būti keli haliucinacijų ar kliedesių tipai, kurie keičiasi ir pobūdžiu, ir intensyvumu kasdien ar net tą pačią dieną; c) turi būti panašiai besikeičianti emocijų būklė; d) nepaisant simptomų įvairovės, nė vienas jų neturi pasireikšti pastoviai, kad atitiktų schizofrenijos ar manijos, ar depresijos epizodų kriterijus.

Ūminis polimorfinis psichozinis sutrikimas su schizofrenijos simptomais F23.1

Ūminis psichozinis sutrikimas, atitinkantis ūminio polimorfinio psichozinio sutrikimo kriterijus, ir kurio metu nuolat yra tipiškų schizofrenijos simptomų.

Diagnostika

Tiksliai diagnozei turi būti nustatyti ūminio polimorfinio psichozinio sutrikimo (a), (b) ir (c) kriterijai; be to, simptomai, atitinkantys schizofrenijos kriterijus, turi būti išreikšti didesnę laiko dalį atsiradus aiškiai psichozei. Jei schizofrenijos simptomai tęsiasi ilgiau kaip vieną mėnesį, diagnozę reikia keisti į schizofrenija.