Somatoforminis skausmas

F 45.4 Nuolatinis somatoforminis skausmo sutrikimas

Pagrindinis sutrikimo požymis yra nuolatinis, stiprus skausmas, kurio nepavyksta paaiškinti fiziologinėmis ar somatinėmis priežastimis. Skausmo atsiradimas yra susijęs su emociniais konfliktais ar psichosocialinėmis problemomis, kurios yra pakankamai aiškios išvadai apie jų etiologiją pagrįsti. Paprastai dėl sutrikimo pacientas gauna žymiai daugiau asmenybinės ar medicininės paramos ir dėmesio. Jei įtariamas psichogeninis skausmas, atsirandantis depresinio sutrikimo ar schizofrenijos metu, jis nėra diagnozuojamas čia.

Apima:  psichalgiją, psichogeninį nugaros ar galvos skausmą, somatoforminį skausmo sutrikimą.

Diferencinė diagnostika. Dažniausia problema – diferencijuoti šj sutrikimą nuo somatinio skausmo histrioninio perdėjimo. Pacientai su dar neišaiškinta somatinio skausmo priežastimi taip pat lengvai gali būti apimti baimės ir pasipiktinimo, dėl to išryškėja dėmesio siekiantis elgesys. Somatizaciniam sutrikimui taip pat būdingi daugybiniai skausmai, tačiau jie nėra atkaklūs ir vyraujantys sutrikimo klinikoje.

Išskyrus: nugaros skausmą NK (M 54.9), skausmą NK (R 52.-),

įtampos tipo galvos skausmą (G 44.2).

Skausmas, kuris kilo dėl žinomo ar numanomo fiziologinio mechanizmo įtakos, pavyzdžiui, raumenų įtampos skausmai ar migrena, tačiau pagal savo kilmę laikomi psichogeniniais, turėtų būti koduojami naudojantis F 54 (psichologiniai ar elgesio sutrikimai, susiję su kitur aprašytais sutrikimais ar ligomis), pridedant kurį nors kitą TLK-10 kodą (pvz., migrena G 43.-).