Obsesinis – kompulsinis sutrikimas
Obsesijos yra patologinės, ilgalaikės, pasireiškia pasikartojančiomis ir nesulaikomomis idėjomis, mintimis, vaizdiniais ar impulsais (potraukiais), kurių nepavyksta pašalinti logiškai mąstant. Kompulsijos yra patologiški, pasikartojantys nepageidaujami veiksmai, ritualai, dažniausiai atitinkantys obsesijų turinį. Nerimas (somatiniai ir psichologiniai simptomai) kyla tada, kai asmuo negali atsipalaiduoti nuo įkyrumų ar atlikti kompulsinių veiksmų. Obsesinis-kompulsinis sutrikimas gali pasireikšti tik obsesijomis, kompulsijoms ar abiem kartu, kurios sutrikdo paciento veiklą. Dažniausiai pasitaiko šios obsesijos (2 lentelė): užsikrėtimo (kūno išskyrų, švaros, nešvaros, toksinų); somatinės (mintys susirgti AIDS); seksualinės (slopinamos seksualinės mintys, bijoma tapti homoseksualiu); religinės (pernelyg didelis pamaldumas ar nuolatinės religinės mintys, bijoma pasakyti nepadorius žodžius viešai); agresijos(mintis, kad nesugebės atsispirti nužudyti savo mylimą vaiką); klaidų (mintis padaryti žalą dėl aplaidumo); kitos – simetrijos, tvarkos poreikio, tikėjimo sėkmingais ir nesėkmingais skaičiais ir kt. Obsesijos beveik visuomet yra nemalonaus turinio, neprasmingos, pacientai dažnai, nors ir nesėkmingai, stengiasi joms atsispirti. Dažnesnės kompulsijos (veiksmai) yra rankų plovimas, prausimasis, maudymasis, dantų plovimas ir priežiūra; tikrinimas, ar užrakintos durys, spynos, garažai, dujinės viryklės; skaičiavimas, lietimas ir daugelis kitų. Pacientai dažnai suvokia, kad jų priverstinis elgesys yra perdėtas (besaikis) ar nelogiškas, bet, nepaisant to, jie negali atsispirti tai daryti. Yra tiesioginis ryšys tarp priverstinio (kompulsinio) elgesio ir įkyrumų (obsesijų):
2 lentelė. Obsesijų ir kompulsijų ryšys
Obsesijos | Kompulsijos |
Užsikrėtimas | Rankų plovimas, valymas |
Agresyvumo (mintys sužaloti kitą asmenį), seksualinės (baimė būti homoseksualiu), religinės, somatinės (t.y. sveikatos ar veiklos) | Tikrinimas, kontrolė |
Simetrijos, darnos | Tvarkymasis ir komandavimas, skaičiavimas, ritualų kartojimas |
Kaupimo | Kaupimas ir rinkimas (kolekcionavimas) |
Reikia žinoti, kad priverstiniai ritualai nebūtinai yra matomi. Pacientas, atrodantis atsipalaidavęs nuo ritualų, gali atlikti paslėptus ritualus, pvz., kartoti mintyse frazes, maldas, matyti vaizdinius ar juos įsivaizduoti.
Obsesinio-kompulsinio sutrikimo diagnostikos kriterijai:
A. Obsesijos arba kompulsijos:
Obsesijos apibūdinamos 1,2,3,4 punktais:
1) įkyrios, neadekvačios pasikartojančios ir ilgalaikės mintys, impulsai ar vaizdai, kurie yra nerimo ar distreso priežastis;
2) šios mintys, impulsai ar vaizdiniai nėra tik pernelyg stiprus kasdienių realaus gyvenimo problemų išgyvenimas;
3) pacientas ketina ignoruoti ar slopinti tokias mintis, impulsus ar vaizdinius, neutralizuoti juos kitomis mintimis ar veiksmais;
4) asmuo supranta, kad šios įkyrios mintys, impulsai ar vaizdiniai yra jo paties mąstymo rezultatas (o ne kieno nors kito, dirbtinai primestos).
Kompulsijos apibūdinamos 1,2 punktais:
1) pasikartojančiu elgesiu, t.y. rankų plovimu, tvarkymo, skaičiavimo ar protinės veiklos veiksmais (pvz.: meldžiamasi, skaičiuojama, tyliai kartojami žodžiai), kurio priežastis įkyrumai ar tam tikros taisyklės, kurių pacientas turi laikytis;
2) elgsenos ir protinių veiksmų tikslas yra sumažinti distresą ar išvengti grėsmingos situacijos, įvykio, tačiau ši elgsena ar protinė veikla nėra susijusi su tuo, ką iš tikrųjų reikia saugoti.
B. Asmuo pripažįsta, kad įkyrumai ir veiksmai yra pernelyg perdėti ir nepagrįsti.
C. Įkyrumai ir veiksmai yra distreso priežastis, trunka ilgai (daugiau kaip 1 val. per dieną) ar ryškiai sutrikdo kasdienį normalų gyvenimo būdą, darbingumą, socialinę veiklą ir tarpusavio santykius.
D. Jei yra kitas psichikos sutrikimas, įkyrumų ar veiksmų turinys neturi juo apsiriboti (pvz., pernelyg didelis rūpinimasis maistu, kai sutrikusi mityba).
E. Sutrikimo priežastis nėra sutrikusios fiziologinės funkcijos, vaistų vartojimas, somatinės ligos.
Depresija būna 50 % sergančiųjų obsesiniu-kompulsiniu sutrikimu. Depresijos apimtas pacientas dažnai mano esąs beviltiškas, nieko negebantis ir šias mintis laiko pagrįstomis, OKS sergančiojo mintys jam atrodo absurdiškos, svetimos (“Jei aš paliesiu durų rankeną, užsikrėsiu pats ir vaikus užkrėsiu”).
Asmenis, kuriems yra generalizuotas nerimo sutrikimas, dažnai vargina daugybė minčių apie rūpesčius, kasdienius neatliktus darbus. Pacientai šias mintis vadina varginančiomis, įkyriomis, neleidžiančiomis atsipalaiduoti, tačiau jos yra realios, neabsurdiškos.
Hipochondrikų ilgalaikės mintys apie somatinę ligą, perdėtas rūpinimasis sveikata ir sveikatos tikrinimo ritualai (temperatūros, kraujospūdžio, pulso matavimas) bei dažni vizitai pas gydytojus norint nusiraminti, labai primena įkyrumus esant OKS. Šio sutrikimo diagnozė rašoma tada, kai paciento tikslas yra ritualais sumažinti nerimą, o hipochondrijos diagnozę padeda atskirti paciento baimė sirgti nepagydoma liga.
Dismorfinio kūno sutrikimo (nuolatinio susirūpinimo dėl tariamo kūno formos defekto) ir nervinės anoreksijos metu gali būti įkyrumų, pvz., nepasitenkinama savo išvaizda, tačiau jie yra kito psichikos sutrikimo simptomai.
Patologinio potraukio azartiniams žaidimams ar piktnaudžiavimo priklausomybę sukeliančiomis medžiagomis metu neįveikiamas (“kompulsyvus”) elgesys skiriasi nuo tikrųjų OKS kompulsijų metu patiriamo malonumo pojūčio, bent jau pradinėse ligos stadijose.
G. DAUBARAS